SIKÇA SORULANLAR

 • Diş çürüğü önlenebilir mi?

  Diş çürükleri; doğru diş fırçası, diş macunu ve diş ipi kullanımı, dengeli beslenme, antibakteriyel gargaralar ile önlenebilir. Yine 3-6 aylık düzenli kontroller yapılması da diş çürüklerini önlemektedir. Başlangıç çürüklerinin fluor uygulamaları ve lazer ile giderilmesi de mümkündür.

 • Hangi diş macununu kullanmalıyız?

  Diş macunu seçimi, klinik ve röntgen muayeneleri gerçekleştikten sonra hastaların çürüğe mi yoksa diş eti hastalığına mı eğilimli olduğu tespit edilmesiyle hekim tarafından yapılır. Hastada çürük, diş eti çekilmesi, diş aşınması, duyarlılık olup olmaması, hastanın ortodontik tedavi görüp görmediği, sigara kullanıcısı olup beyazlatma gereksiniminin olup olmasına göre seçilen diş macunu değişebilmektedir.

 • Diş sağlığımız için nasıl beslenmeliyiz?

  Diş sağlığı için zararlı olarak nitelendirilen besinler; şekerli ve asitli gıdalar ile dişler üzerine yapışıp kalan, kolay temizlenemeyen maddelerdir. Bunları tamamen kesmek değil ancak belirli bir düzen içinde tüketmek diş çürüğünün önlenmesi için gereklidir.

 • Dişimizin çürüdüğünü nasıl tespit ederiz?

  Dişlerdeki renk değişikliği
  Soğuk, sıcak, tatlı veya ekşi gıdalara karşı hassasiyet
  Çiğneme basıncına karşı hissedilen hassasiyet
  Dişlerimizin arasına yemek artıklarının kaçmaya başlaması
  Kötü ağız kokusu çürük belirtileridir

 • Ağız kuruluğunun sebepleri nelerdir?

  Ağız kuruluğu, tükürük bezlerinin tükürük salgılama fonksiyonlarının azalması sonucunda oluşur. Tükürük salgısındaki azalma ise ağızda oldukça ciddi sorunların oluşmasına yol açabilmektedir. Bakteri plağı ve yiyecek artıkları dişler üzerinde kolayca birikerek dişlerde çürüklere ve ağızda yaralara neden olabilir. Sebepleri arasında; yaşlılık, sistemik hastalıklar (romatizma, şeker hastalığı gibi), çiğneme kabiliyetinin azalması, ilaçlar, radyoterapi ve fazla miktarda kafein-alkol tüketimi bulunmaktadır.

 • İltihaplı her diş çekilmeli midir?

  Modern diş hekimliğinin amacı; diş kayıplarının mümkün olduğu kadar önüne geçmek ve doğal dişleri ağızda tutmaktır. Çünkü tek bir dişin kaybı bile genel diş sağlığı ve görünümde olumsuz değişikliklere neden olmaktadır. Bu nedenle iltihabın veya kistin büyüklüğüne göre dişin kök ucunda oluşan bu patolojik dokuların uzaklaştırılması işlemi olan apikal rezeksiyon operasyonu yapılarak dişler daha uzun süre ağızda tutulmaya çalışılır.

 • Civalı dolgularımızı değiştirmeli miyiz?

  Civalı dolgular, hastanın gülme estetiğini etkiliyorsa veya dolgunun kenarında yeni bir çürük oluşumuna rastlanıyorsa değiştirilmelidir. Küçük azılar bölgesinde yapılmış civalı dolgular genellikle gri görüntüsü nedeniyle gülme estetiğini bozmaktadır.

 • Hangi aralıklarla diş taşlarımı temizletmeliyim?

  Diş taşı temizliğinin belirli bir periyodu bulunmamaktadır. Çünkü muayeneler ve kontroller arası geçirilen sürede amaç dişleri ve ağız dokularını temiz tutmaktır. Bunun yerine 6 ayda bir diş muayenesi olmak daha doğru olacaktır.

 • Diş ipi kullanmalı mıyım?

  Diş ipi bize en çok yardımcı hijyen araçlarındandır. Diş fırçası ile ulaşamayacağımız diş arası bölgeler, çürüksel veya diş eti ile alakalı tüm hastalıkların genellikle başlangıç yeridir. Çapraşık dişlerde durum daha da önem kazanır. Bu yüzden diş fırçalamaya ek olarak günde bir kere diş ipi kullanmakta fayda vardır. Diş ipinin, diş yapınıza uygunluğunu ve nasıl kullanacağınıza dair bilgiyi diş hekiminizden öğrenebilirsiniz.

 • Diş beyazlatma ne kadar süre etkisini korumaktadır?

  Farklı diş beyazlatma yöntemleriyle beyazlatılan dişlerde beyazlama etkisi, renkli içecekleri tüketme sıklığına bağlı olarak 2-5 yıl devam edebilmektedir. Fakat bu süre kişiden kişiye değişir. Yeme-içme alışkanlıkları, sigara kullanımı ve fırçalama alışkanlığı dişlerin beyaz kalma süresini etkiler.

 • Beyazlatma güvenli midir, yoksa dişlere zarar verir mi?

  Diş hekimi kontrolünde yapılan beyazlatma uygulamalarının dişlerinizin sağlığına herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

 • Kanal tedavisi ne gibi işlemleri içerir?

  Kanal tedavisi ile iltihaplanan ve dişin iç kısmında bulunan enfekte doku artıkları temizlenir. Kanalların dezenfekte edilmesini takiben bakterilerin bu bölgeye ulaşmasını engelleyecek kanal dolgusu yapılır.

 • Implantlar hangi malzemeden yapılır?

  Diş implantları titanyum veya titanyum bileşiklerinden imal edilir. Titanyum vücut dokuları ile olumsuz etkileşime girmediği için implant malzemesi olarak tercih edilir.

 • Implantlar Yapılana Kadar Dişsiz mi Kalacağım?

  Diş eksikliğinizin sayısına bağlı olarak implantlarınız yapılana kadar geçici protez kullanabilirsiniz. Ne tür bir geçici protez yapılacağına yine hekiminiz karar verecektir. Eğer fazla diş eksikliğiniz varsa bu dönemi takıp çıkarılan (hareketli) bir protezle geçirebilirsiniz.

 • Porselen laminate uygulamasının ne gibi avantajları vardır?

  Porselen çok ince bir tabaka halinde hazırlandığından ışığı geçirmesi ve yansıtması doğal dişe çok yakındır ve bu özelliği sayesinde mükemmel estetik sağlar. Dişlerin fazla kesilmemesi ve gerektiğinde bir aşama ileri tedavi yöntemi olan dişin tam kesilerek üzerinin porselen ile kaplanmasına da izin vermektedir.