TEDAVİLERİMİZ

ÇENE EKLEMİ RAHATSIZLIKLARI

Çene eklemi rahatsızlıkları (temporomandibular rahatsızlıklar); eklem veya çiğneme kaslarını tutan ağrı ve fonksiyon bozukluğu olarak bilinmektedir. Eklem içinde oluşan rahatsızlıklar eklem yüzeyi ve disk arasındaki uyumun bozulmasından dolayı meydana gelerek bireyi olumsuz yönde etkiler. Çene eklemi rahatsızlıklarında hastaların genel şikayetleri şöyledir:

Çene ekleminde tıklama tarzında sesin bulunması

Kulakta, çene ekleminde ve yüz-boyun kaslarında ve şakaklarda hissedilen ağrı

Çiğneme esnasında yaşanılan zorluk

Ağız açmada güçlük çekme

Çenenin bir tarafa kayarak açılması

Bazı vakalarda uzun yıllar ağrı olmaz. Sadece çene ekleminde tıklama problemlerinin yaşanması devam eder. Deformasyon da aynı oranda artar.

Gece Plağı (Diş Plağı)

Günlük hayatta genellikle uyku esnasında sıkça karşılaşılan diş gıcırdatma, güçlü çene hareketlerinin oluşturduğu dişi sıkma ve gıcırdatma olayı olarak bilinmektedir. Nedeni tam anlamıyla bilinmemekle birlikte, sinir sisteminde beliren bir rahatsızlık olabileceği yönünde bilgiler bulunmaktadır. Çoğu kez kalıtsal nedenlerden yaşandığı da söylenmektedir. Sinirli ve sürekli stres altında olan kişilerde diş gıcırdatmaya sık rastlanmaktadır. Hastanın ağız ve diş yapısına uygun biçimde diş gıcırdatması probleminin önüne geçmek için gece plağı yapılabilmektedir. Diş gıcırdatma plağı hastaya uygulanmadan önce ortodontist tarafından hastanın ağzının ölçüsü alınarak gece plağı şeffaf olarak basılmaktadır. Şeffaf gece plakları, dişlerin aşınmasını büyük ölçüde geciktirerek diş eti hastalıklarını önlemeye destek olmaktadır. Geliştirilen diş plakları çene fonksiyonuna göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle geceleri uyuma esnasında dişleriniz gıcırdıyorsa gece plağı ideal bir seçim olacaktır.