TEDAVİLERİMİZ

ENDODONTİ VE KONSERVATİF TEDAVİ (KANAL TEDAVİSİ VE DOLGULAR)

Endodonti; insan dişinin morfolojisi, fizyolojisi, patolojisi ve özellikle de diş özü, diş kökü ve kök ucunu saran dokularla ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Endodontik tedavi veya yaygın bilinen ismiyle kök kanal tedavisi, dişin içinde yer alan damar-sinir paketi hastalıklarını tedavi etmek amacıyla yapılan işlemlerin tümünü ifade eder.

İlerlemiş diş çürükleri veya travma nedeniyle dişler içerisinde yer alan ve dişin tüm hassasiyetini taşıyan sinir dokusu etkilenir. Dişin ağız içerisinde görünmeyip çene kemiği içerisinde yer alan diş kökleri içerisindeki sinir dokusunun temizlenerek yerine kanal tedavisi yapılması özel bir tedavidir. Her dişin kök yapısında birçok farklılıklar bulunabilmektedir. Standardın dışında fazladan kök ya da kanallar olabilir. Görünmeyen bir alan olduğu için önceleri bu yapısal farklılıklar nedeniyle kanal tedavisinde başarısızlıklar yaşanabilmekteydi. Ancak günümüzdeki yeni cihazlar sayesinde artık çok başarılı kanal tedavileri yapmak mümkündür. Özellikle döner başlıklı otomatik kanal aletleri, kök boyunu ve yapısal farklılıkları gösteren özel cihazlar ve özel kanal dolgu materyalleri ile kanal tedavisinde başarı tam olarak sağlanmaktadır. Kanal boyunu ölçen bu yeni cihazlar sayesinde artık kanal tedavisi sırasında fazladan röntgen alınmasına da gerek kalmamaktadır. Burada önemli olan diş dokularındaki olası farklılıkları bilerek bu cihazları uygun durumlarda kullanıp tedaviyi tamamlamaktır.

Kompozit Dolgu

Kompozit; akrilik rezin ve saf cam parçacıklarının karışımıdır. Çok büyük olmayan ve diş etinin altına inmeyen çürüklerde uygulanabilir. Hamur kıvamında dişe yerleştirilip ışıkla sertleştirilir. Bu işlem sırasında oluşan mikrostresler ince kalmış mine duvarlarında çatlaklara neden olabileceği için madde kaybı fazla olan dişlerde önerilmemektedir. Ortalama ömrü 5 yıl olan kompozit dolguların maliyeti, porselen dolgulardan düşüktür.

Porselen Dolgu

Madde kaybının fazla olduğu azı dişlerinde; estetik, uzun ömürlü ve dayanıklı bir seçenektir. 2 seansta tedavi bitirilir. 1. seansta dişteki çürük temizlenip gerekli hazırlıklar yapılıp hassas bir yöntemle ölçü alınır ve dişe geçici bir dolgu yapılır. 2. seansta laboratuvarda hazırlanmış olan porselen dolgu dişe yapıştırılır. Porselen dolgular, press porselenlerinden yapılmaktadır ve maliyeti kompozit dolgulardan daha yüksektir.