TEDAVİLERİMİZ

ESTETİK DİŞ TEDAVİLERİ

Estetik gülüşte, dişler kadar diş etlerinin de sağlığı, rengi, seviyesi ve simetrisi çok önemlidir.

Diş eti seviyelerinde oluşan düzensizlik veya asimetri düzeltilebilir ve diş boyları uzatılabilir.

Diş eti çekilmesiyle ortaya çıkan yapışık diş eti genişliği arttırılır ve bazı olgularda diş eti çekilmeleri tamamen geriye döndürülebilir.

Genellikle esmer bireylerde diş etlerindeki koyu renkli pigmentasyonda periodontal cerrahi ile gülkurusu pembe rengindeki sağlıklı diş eti rengine dönüştürülebilir.

Diş Beyazlatma (Bleaching)

Diş beyazlatma; dişlerinin renginden memnun olmayan kişilere önerilen kozmetik bir çözümdür. Dişlerin şekli, büyüklüğü ve dizilişinde bir sorun olmamasına karşın, daha beyaz dişlere sahip olmak isteyenler için en ideal ve en koruyucu tedavidir. Çeşitli nedenlerden renk değiştirmiş dişleri beyazlatmak veya kişiye özel diş rengini birkaç ton açmak için kullanılan bir oksijenasyon yöntemidir. Dişlerin beyazlatılması veya ağartılması işlemi; halk arasındaki yaygın yanlış bilginin aksine, dişlerin üzerindeki lekelerin temizlenmesi değil, kimyasal bir ajan uygulayarak dişlerin ana renginin beyazlatılması demektir. Profesyonel olarak diş hekimlerince yapıldığı ve bilinçsiz uygulanmadığı takdirde güvenilir bir tedavi yöntemidir. Beyazlatma işlemi mutlaka profesyonel kontrol altında uygulanmalıdır. Dişlerin doğal renkleri yıllarca dış etkenlerle koyulaşır. Muayenehanede veya evde yapılan diş beyazlatma işlemi ile dişler 2-10 ton açılarak tatmin edilir.

Ofis Tipi diş Beyazlatma

Klinik ortamda, tamamen hekim kontrolünde gerçekleştirilen beyazlatma işlemidir. Yüksek konsantrasyonda hidrojen peroksit veya karbamid peroksitin; ısı, ışık veya kimyasal yolla aktive edilmesi ile yapılır. Yaklaşık 1 saat süren bir işlemdir.

Ev Tipi Diş Beyazlatma

Hastanın, hekim kontrolünde evde uyguladığı beyazlatma yöntemidir. Beyazlatıcı ajanın konsantrasyonu daha düşüktür ve diş hassasiyeti daha nadir görülür. Hasta, kendisine özel hazırlanan ince şeffaf bir plağı, içerisine öğretildiği şekilde beyazlatıcı ajan doldurarak dişlerine takar. Plağı, önerilen süre kadar ağzında tutarak beyazlatma işlemini gerçekleştirir. Herhangi bir aşamada işlem durdurulabilir. Azami uygulama süresi 7-10 gündür. Tatmin edici ve daha etkili bir beyazlık için, ofis tipi ve ev tipi beyazlatma yöntemlerinin kombine kullanımı önerilmektedir.

Devital Diş Beyazlatma

Travma nedeniyle veya kanal tedavisi sonrası renk değiştirmiş bir ya da birkaç dişe uygulanır. Düzgün bir kanal tedavisi sonrası, dişin arka yüzeyinde hazırlanan oyuk içine beyazlatıcı ajan yerleştirilir. Estetik olarak kabul edilebilir renk elde edilene kadar jel içeride bırakılır.

Beyazlatma sonrası dikkat edilmesi gerekenler:

 • Tedavinin başarılı olabilmesi için, tedavi süresince ve tedavinin bitiminden sonraki 1 hafta boyunca renkli maddelerin (sigara, çay, kahve, kırmızı şarap, vişne suyu, kola, vb. ) ve asitli içeceklerin tüketimi tercihen bırakılmalıdır.
 • Ev tipi uygulamada, jelin plak dışına taşarak dişetlerine bulaşması önlenmelidir.
 • Tedavi sırasında dişlerde aşırı hassasiyet durumunda tedavi hemen kesilerek hekime başvurulmalıdır.
 • Beyazlama etkisi, renkli içecekleri tüketme sıklığına bağlı olarak 2-5 yıl devam edebilmektedir.
 • Düzenli kontrollerde, renkte geri dönüş tespit edilirse, beyazlatma plaklarının 1-2 gece takılması ilk günkü sonuca tekrar ulaşılmasını sağlamaktadır.

Porselen Laminate

“Da Vinci Porselenleri” olarak da adlandırılan bu teknikte, dişin ön yüzeyinden 0,5 mm kadar aşındırma yapılır. İstenen renk ve şekilde, tırnak kalınlığında bir porselen hazırlatılarak diş yüzeyine yapıştırılır.

Uygulama alanları şöyle sıralanabilir:

 • Beyazlatmanın yeterli olmadığı durumlarda
 • Dişler arası aralıkların kapatılmasında
 • Şekil bozukluğu olan dişlerde
 • Minör çapraşıklıkların düzeltilmesinde (ortodontik tedaviye alternatif olarak)
 • Kesici kenar kırıklarında Avantajları nelerdir?
 • Ön dişlerin yeniden yapılandırılmasında kullanılabilecek en koruyucu yöntemdir. Dişleri hiç aşındırmadan bile hazırlanabilir.
 • Çok ince olmaları (0,2 mm inceliğe kadar) ve metal içermemeleri nedeniyle çok estetiktirler.
 • Tedavi süreci kısadır.
 • Çok ince olmalarına karşın kırılmaya karşı dirençlidirler.
 • Sigara, kahve, çay gibi gıdalarla boyanmazlar.

Kimlere Uygulanabilir?

 • Ön dişlerinde renkleşmiş büyük dolgu ve koyu renkli dişleri olanlarda
 • Ön dişlerdeki kırıklarda
 • Dişler arasındaki seviye farklılıklarında
 • Üst yüzeyi aşınmış dişlerde

Nasıl yapılır?

Tedaviye başlamadan önce 1. seansta estetik prova çalışması yapılır. Böylece hasta lamina işleminden sonra dişlerinin nasıl görüneceğini kendi ağzında prova etme şansına sahip olur. 2. seansta dişler lamina için şekillendirilir ve ölçü alınır. Geçici laminalar tedavi sırasında hazırlanır ve yapıştırılır. Laboratuvarda 5-7 gün süren işlemler sonrasında porselen laminalar tamamlanmış olur. Son seansta geçiciler çıkartılıp yerine porselen laminalar özel bir yöntemle yapıştırılır. Tedavi, bütün süreç başladıktan sonra 7-10 gün içerisinde tamamlanabilir.

Tam Porselen Kaplamalar

Aşırı madde kaybı olan dişleri restore etmek için porselen kronlar kullanılır. Porselen kırılgan bir madde olduğundan, onu destekleyecek metal veya güçlendirilmiş porselen bir alt yapıya ihtiyaç duyar. Metal destekli porselenler, doğal dişlerdeki kadar ışık geçirgenliği olmadığından ve diş etindeki gri metal yansıması nedeniyle, tam porselen sistemler kadar estetik değildirler.

Press porselenler:

Dişin doğal yapısını birebir taklit edebilen, mükemmel estetik sağlayan porselenlerdir. Özellikle ön bölgede ve tek diş restorasyonlarda ilk tercihtir. Yaprak porselen kaplamaların yapımında da press porselenler kullanılmaktadır. Kırılmaya direnci metal kadar fazla olmadığından köprü yapımında önerilmemektedir.

Zirkonyum sistemler:

Diş hekimliğinin temel gereksinimleri olan estetik, fonksiyonda sağlamlık ve doku uyumluluğu konusunda en yüksek performansı gösteren malzemedir. Bu porselen sistemlerinde altyapı olarak, gri renkli krom-nikel metali yerine beyaz renkli bir alaşım olan zirkonyum oksit kullanılmaktadır. Zirkonyum oksitin üzeri sisteme uyumlu bir porselenle kaplanır. Sistemin en büyük avantajı, streslere karşı gösterdiği yüksek dayanıklılık nedeniyle köprülerde de güvenle kullanılabilmesidir.